12 Yaş Kitap Önerileri

12 yaş kitap önerilerini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Bu içerikte 12 yaş kitap önerilerine yer verdik. 12 yaşındaki çocukların seveceğini düşündüğümüz, macera ve merak ögesi ağır basan dünya edebiyatı kitaplarını toparlamaya çalıştık.

12 Yaş Kitap Önerileri

12 Yaş Kitap Önerileri

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Cressida Cowell tarafından yazılan bir kitap. Genç Hiccup, ejderha eğitmeni olmak isteyen genç bir Viking oğlu. Nihayet dileğini yerine getirdiğinde, düşündüğü kadar kolay olmadığını keşfediyor. Ejderhasını eğitmesi gerekiyor. 

Bu kitabı çok sevimli ve komik buldum. Hiccup’un eğitimin farklı aşamalarını gösterdiğini, ejderha eğitmeni olana kadar gösterdiği çabaya tanık oldum. Ayrıca, çizimlerin 12 yaş kitap önerilerinde yer alması için gerçekten nitelikli bir örnek oluşturduğunu düşündüm.

Percy Jackson Şimşek Hırsızı 

Şimşek Hırsızı

Şimşek Hırsızı

Percy Jackson, genç bir yarı tanrı. Annesi bir yarı tanrı ve babası Poseidon da deniz tanrısı. Percy, babası olmadan büyür. O ve annesi New York’ta yaşarlar. Percy on iki yaşındayken annesi başka bir adamla evlenir. Gabe. Percy ve Gabe iyi anlaşamaz. 

Devamında Percy altı yılda altı okuldan kovulur. Dışlanır ve hiçbir yere uymaz. New York’tayken bir dövüşe girer. Bunun üzerine ceza olarak bir yaz kampına gönderilir. 

Yancy Akademisi sorunlu çocuklar için bir okuldur. Kamp’ta Percy Grover ve Annabeth adında bir kızla arkadaş olur. Percy’nin adı bir hırsızlık olayına karışır ama aslında bir şey yapmamıştır. Bunun üzerine gerçek hırsızı bulmak ve Percy’nin adını temizlemek için bir maceraya çıkarlar. 

Fantezi ve macera seven 12 yaşındaki çocuklara gönül rahatlığıyla okutulabilir.

Açlık Oyunları 

Açlık Oyunları

Açlık Oyunları

Açlık Oyunları, Suzanne Collins tarafından yazılan bir roman. Roman, bir hükümetin çocukları televizyonda ölümcül bir savaşa katılmaya zorladığı bir post-apokaliptik dünyada geçiyor. Kahraman, Katniss Everdeen, sadece 16 yaşında bir kız. 

Küçük kız kardeşinin yerine oyunlara katılmaya gönüllü oluyor. Roman, Katniss’in oyunlarda hayatta kalmaya çalışırken sonunda hükümeti devirmeye çalışmasıyla devam ediyor. 

Roman, inanılmaz başarılı oldu ve 50 milyondan fazla sattı. Büyük bir film serisi var… Güçlü karakterleri, hızlı hikayesi ve sosyal eleştirisi çokça övüldü. Ancak, aynı zamanda şiddeti ve karanlık temaları nedeniyle de eleştirildi. Çocuğunuzla birlikte okumanız daha uygun olacaktır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter serisinin ilk kitabı, J.K. Rowling tarafından yaratılan bu dünyayı takip etmek için harika bir başlangıç! Karakterlerin gelişimi ve anlatının ilginçliği tam da 12 yaşındaki okurları eğlendirecek türden. 

Tek dezavantajı, bazı bölümlerde kitabın temposu biraz yavaş kalabiliyor ama genel olarak serinin harika bir başlangıcı olduğunu düşünüyor 12 yaş kitap önerilerine eklemenin yerinde olduğunu hissediyorum.

Saftrik Greg’in Günlüğü

Saftrik Greg'in Günlüğü

Saftrik Greg’in Günlüğü

Saftrik Greg’in Günlüğü, Jeff Kinney tarafından 2007 yılında yayınlanan bir roman. Roman, ortaokuldaki bir öğrenci olan Greg Heffley’in sürekli dövüldüğü ve sosyalleşemediği bir evreni anlatıyor. 

Yaşamını ve mücadelelerini anlatmak için bir günlük tutuyor Greg ve bu günlük çok satanlar arasına giriyor. Roman, karakterlerinin gerçekçiliği ve mizahı için çokça övüldü. Ancak, bazı eleştirmenler, romanın çok basit ve çocuksu olduğunu da söylediler.

Kaptan Düşükdon’un Maceraları

Kaptan Düşükdon'un Maceraları

Kaptan Düşükdon’un Maceraları

Harold ve George’un yeni öğretmenleri Profesör Poopypants ile başa çıkmaları gerekiyor. Profesör Poopypants, “The Perilous Plotter” lakabını kullanıyor. Çok kötü bir adam ve her zaman Harold ve George’un sınıfındaki çocukların aptal olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. 

Çocukların yapabileceği tek şey ona bir ders vermek. Bunun için Kaptan Düşükdon adlı bir çizgi roman hazırlıyorlar. Çizgi romanını kullanarak Profesör Poopypants’ı aptal gösteriyorlar. Profesör Poopypants çizgi romanları öğrendiğinde çok kızıyor. 

Kitabın mizahi yönü 12 yaş kitap önerilerine eklenmesinde önemli bir etken.

Seçilmiş Kişi

Seçilmiş Kişi

Seçilmiş Kişi

Seçilmiş kişi, acı duygusunun ortadan kalktığı bir ütopyada yaşamaktadır. Bu ütopyada herkes aynıdır. Savaş, hastalık ve suç yoktur ama aşk tutku ve bireysellik de unutulmuştur. Bunun üzerine ana karakter Jonas, gelecekteki “Seçilmiş kişi” olarak belirlenir. 

Dünya üzerindeki tüm hatıraları saklaması gerekir. Bu ağır bir yüktür ve Jonas, dünyanın önceki halini öğrenmeye başladıkça, her zaman bildiği ütopya ile soru işaretleri doğurur.

12 yaş kitap önerilerinde yer vermemizin nedeni çocukların yaşadıkları evrene daha bütüncül bakmasını sağlayabilecek bir kitap olmasıdır. 

Dışarıdakiler

Dışarıdakiler

Dışarıdakiler

Dışarıdakiler, S.E. Hinton tarafından yazılan bir roman. 1967 yılında yayınlanıyor ve iki rakip çetenin hikayesini anlatıyor. Bu iki çetenin biri şehrin batısında yaşayan, zengin çocuklarken diğeri ise doğusunda yaşayan, fakir çocuklar. 

Roman, bu fakir tarafın bir üyesi olan Ponyboy ve arkadaşlarının, sonunda trajediye yol açan bir dizi olaya karışmalarını anlatıyor. Hikaye hızı ve temposu yüksek olan roman 12 yaş kitap önerilerinde yer alsa da her yaştan okuyucu içinde okuması eğlenceli bir deneyim.

Labirent: Ölümcül Kaçış

Labirent Ölümcül Kaçış

Labirent Ölümcül Kaçış

Labiret: Ölümcül Kaçış, James Dashner tarafından yazılan bir bilim kurgu romanıdır. Roman 2009 yılında Türkçe’de Pegasus Yayımevi tarafından yayınlandı. Kitap, Labirent serisinin ilk bölümüdür. Roman, bir grup çocuğun bir labirentte kaldığı post-apokaliptik bir dünyada geçmektedir. 

Çocuklar, “grievers” tarafından yakalanmadan önce labirentten kaçmalıdır. Kitap, eleştirmenler tarafından iyi karşılanmıştır ve bir bestseller olmuştur.

Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında

12 yaş kitap önerilerinin öznesi elbette her şeyden önce 12 yaşındaki çocukların yaşam gerçekliğidir. Aynı Yıldızın Altında da bu gerçeklik doğrultusunda John Green tarafından yazılan bir gençlik romanıdır. 

Roman, kanser destek grubunda tanışan iki gencin, Hazel ve Augustus’un aşk hikayesini anlatmaktadır. Eleştirmenler tarafından olumlu karşılanmıştır ve mizah kullanımı ve zor konularla başa çıkabilme yeteneğiyle övülmüştür. 

Aynı zamanda bir ticari bir başarıya da sahip olan yapıt New York Times’ın en çok satanlar listesinden yedi ay boyunca inmemiştir.

12 Yaşındaki Çocuklar İçin Kitap Önerileri

12 Yaşındaki Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Eğer Yaşarsam

Eğer Yaşarsam

Eğer Yaşarsam

Eğer Yaşarsam, Gayle Forman tarafından yazılan bir gençlik romanıdır. Romanın anlatıcısı Mia, bir araba kazası sonucu komaya giren, ailesinin ve kardeşinin ölümünden sonra komada kalan, on yedi yaşındaki bir klasik müzikçidir. 

Mia’nın hikayesi, kazadan önceki hayatına dair anılarla anlatılmaktadır. Roman, aşk, kayıp ve üzüntü temalarını işler. Mia’nın sevgilisi Adam ile olan ilişkisi hikayenin merkezindedir. Mia, Adam’a olan aşkıyla müziğe olan aşkı arasında karar vermek zorundadır. 

Roman, 2014 yılında aynı adla bir film şeklinde uyarlanmıştır.

Başlat 

Başlat

Başlat

Başlat, Ernest Cline’ın bir bilim kurgu romanı. Gelecekte sanal gerçekliğin ana eğlence biçimi haline geldiği bir dünya hakkında. 

Roman, Oklahoma’dan Wade Watts adlı bir gencin maceralarını izler. Wade, günlerini tamamen sanal gerçeklik dünyasında geçirmektedir. OASIS olarak bilinen bu dünyada, Wade, easter egg adı verilen oynadığı oyuna ait bir gizi bulmaya çalışan oyunculardan biridir. 

Easter egg, sanal gerçeklik dünyasının yaratıcısı olan James Halliday tarafından gizlenmiştir. Bulan oyuncu, Halliday’in servetini miras alacak ve OASIS’in kontrolünü ele geçirecektir. 

Wade, easter egge yaklaştıkça, acımasız bir şirketin hedefi haline gelir. Bu şirket, easter eggi Wade’den önce bulmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

Öykü boyunca, Wade, easter eggi bulmaya çalışan diğer oyuncularla işbirliği yapar. Bunlar arasında, ünlü bir blog yazarı ve bir easter egg avcısı da vardır. Birlikte, OASIS’i kurtarmalı ve herkesin rahatça kullanabileceği bir yer haline getirmelidir. 

Dijital dünyanın içine doğan çocuklar için harika bir 12 yaş kitap önerisi olarak değerlendirilebilir. 

Vahşi Şeyler Ülkesinde  

Vahşi Şeyler Ülkesinde

Vahşi Şeyler Ülkesinde

Kitap, yemek yememiş olarak odasına gönderilen bir çocuğun hikayesidir. Max adında bir oğlan çocuğunun maceralarını anlatır. Max’in odasında, kendisini Vahşi Şeylerin kralı olarak hayal ettiği bir dünya vardır. 

Vahşi Şeyler büyük, kıllı yaratıklardır ve Max’in her komutuna uygundurlar. Ancak Max, kral olarak sıkılır ve eve dönmek ister.

Maceralı bir hikâye arayan 12 yaşındaki çocuklara tavsiye ederim. 

Charlotte’un Sevgi Ağı

Charlotte'un Sevgi Ağı

Charlotte’un Sevgi Ağı

Charlotte’un Sevgi Ağı, E.B. White tarafından yazılan bir roman. Roman, bir örümcek olan Charlotte ile bir domuzun arkadaşlığını anlatır. Olay, bir çiftlikte geçer ve orada yaşayan hayvanlar etrafında döner. 

Charlotte’un Sevgi Ağı, aslında klasik bir çocuk romanıdır ve bir film ile bir sahne oyununa da dönüştürülmüştür. 

Newbery Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanan kitap 12 yaş kitap önerilerimiz arasındaki klasiklerden biri.

Dev Şeftali

Dev Şeftali

Dev Şeftali

Türkiye’de Martı kitabıyla tanınan Roald Dahl’ın kitabıdır. Anlatı, James Henry Trotter’ın yaşamıyla başlar. 

Bir gün, James bahçede dolaşırken, büyülü bir şeftali bulur. O gece, James büyülü şeftaliyi saklamaya ve onun bakımını yapmaya karar verir. Bahçede onun için küçük bir yatak yapar ve onunla her gün konuşur. Şeftali büyür, büyür ve sonunda bir ev kadar büyük olur. 

James büyülü şeftalinin içine çıkar ve içinde dev böcekler olduğunu bulur. Öğrenir ki böcekler çok dost canlısıdır. Bir süre sonra James’in en iyi arkadaşları haline gelirler. 

Şeftalinin içinde New York’ta çeşitli maceralara giderler.

Narnia Günlükleri Aslan, Cadı ve Dolap

Narnia Günlükleri Aslan Cadı ve Dolap

Narnia Günlükleri Aslan Cadı ve Dolap

Aslan, Cadı ve Dolap, C.S. Lewis tarafından yazılan tanınmış bir eseridir. Bu kitap Narnia Günlükleri serisinin de ilkidir. 1950 yılında yayımlanmış ve o zamandan beri de klasikleşmiştir. 

Kitap, dört çocuğun Narnia Dünyası’na giren bir dolabı bulmalarını anlatır. Kitap maceranın ve heyecanın yanı sıra, umut ve inanç mesajlarıyla da doludur. 

12 yaş kitap önerilerinin en iyi yazılmış fantastik türlerinden biri.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne tarafından yazılan bir roman. 2006 yılında yayımlanan bu kitap, yazarın çocuklar için yazdığı dördüncü romanı. İki dokuz yaşındaki çocuğun II. Dünya Savaşı sırasında arkadaş oluşlarını ve bunun sonucunda yaşananları anlatıyor. 

Roman oldukça başarılı olmuş, dünya çapında beş milyondan fazla satış yapmış ve kırktan fazla dile çevrilmiş. 2006 Man Booker Ödülü için aday gösterilmiş ve birçok ödül kazanmıştır.

Pal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar tarafından yazılan 1907 yılında yayımlanan bir kitap. Budapeşte’de Pal Sokağı’nda yaşayan bir grup çocuğun hikayesi.

Pippi Uzunçorap

Pippi Uzunçorap

Pippi Uzunçorap

Kırmızı saçlı, 9 yaşındaki Pippi Uzunçorap, inanılmaz güçlü ve çok bağımsız bir çocuk. Villa Villekulla adlı bir evde, maymun Mr. Nilsson ve atı ile tek başına yaşar. Pippi çok kurnaz ve her seferinde sıkıntıdan kurtulmayı başaran bir kızdır

Martı

Martı

Martı

Martı Jonathan Livingston’un hikayesi, sıradan bir kuşun bunalımlı bir hayatını anlatıyor. Savaş sonrasında kuşların sıradan bir yaşamı sürdüğü bir dönemde Jonathan, sıradan kuşların aksine daha iyi ve daha yüksek uçabilmeyi öğrenmek için çabalar. 

Kuşlar onu aptal diye alaya alırlar. Jonathan onların ne düşündüğünü umursamaz. Çalışmaya ve yeni uçuş yollarını öğrenmeye devam eder. Hatta diğer kuşlara da uçmayı öğretmeye başlar. Jonathan, uçmayı öğrenmeye ve öğretmeye adandığı için daha iyi bir kuş olur.

12 Yaşında Okunması Gereken Kitaplar

12 Yaşında Okunması Gereken Kitaplar

Küçük Prens

Küçük Prens

Küçük Prens

Küçük Prens, çok kısa ama çok güçlü bir kitap. 100 sayfadan kısa olan bu kitap, bir genç prensin evreni keşfetmek için yola çıkışını ve yaşadığı maceraları anlatıyor. Hayat ve aşk hakkında öğrendiklerini paylaşıyor. Sonunda, daha iyi bir insan olarak kendi gezegenine dönüyor.

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta, Jules Verne tarafından yazılan ve 1863 yılında yayımlanan bir roman. Bir grup araştırmacının Afrika’yı sıcak hava balonu ile geçtikleri maceralarını anlatıyor. Zamanında oldukça popüler olan roman, Verne’in en iyi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Birçok film ve diziye uyarlanmıştır.

Ağaca Tüneyen Baron

Ağaca Tüneyen Baron

Ağaca Tüneyen Baron

Ağaca Tüneyen Baron, yemekte ailesiyle tartıştıktan sonra ağaca çıkan ve inadından vazgeçmeyerek tüm yaşamını ağaçların üzerinde yaşamaya başlamış bir çocuğun öyküsünü anlatır. 

Calvino’nun gerçekten çok yaratıcı bulduğumuz bu romanını da 12 yaşındaki çocukların çok beğeneceğini düşünüyoruz. 

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos tarafından yazılan bir roman. 1968 yılında yayınlandı ve İngilizce’ye çevrildi.

Şeker Portakalı, umudun gücünü ve insan ruhunun gücünü anlatan duygu yüklü bir hikâyedir. Aynı zamanda, hayatımızda aile ve toplumun önemini hatırlatan güzel bir öykü sunar. Bu nedenle 12 yaşındaki çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Kitaplardan Korkan Çocuk

Kitaplardan Korkan Çocuk

Kitaplardan Korkan Çocuk

Kitaplardan Korkan Çocuk, kağıt korkusu olan bir kızın hikayesini anlatır. Kitap onun kağıt sevgisini yeniden kazanmaya çalışırken takip eder. Sevimli ve komiktir. Resimleri harikadır. Bu kitabı eğlenceli ve kolay bir okuma arayan herkese tavsiye ederim. Tam da 12 yaş kitap önerileri olarak verebileceğimiz kitaplardan biri.

Martı’ya Uçmayı Öğreten Kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Luis Sepulveda tarafından yazılan ve Pierpaolo Rovera tarafından resmedilen bir kitap. Küçük bir adada yaşayan bir martı ve bir kedi hikayesi. Martı uçmaktan korkuyor ama kedi onun bu korkusunu aşmasına yardım ediyor ve uçmayı öğretiyor. 

Kraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak, bir grup suçlu tarafından kaçırılan genç bir çocuğun hikayesidir. Sonra da başka bir grup suçlu tarafından kurtarılır. Hikaye suçluların açısından anlatılıyor ve gerçekten heyecan verici ve gerilimli bir hikaye.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl tarafından yazılan bir çocuk klasiğidir. Charlie Bucket adında fakir bir çocuk olan ana kahraman, kasabanın harap bir evinde yaşayan ailesiyle birlikte büyüyor. Bir gün, Charlie çikolata barında altın bir bilet buluyor ve misteryöz Willy Wonka’nın çikolata fabrikasını ziyaret etme fırsatı elde ediyor. 

Charlie ve dedesi, fabrika içinde büyüleyici bir yolculuğa çıkıyorlar. yol boyunca harika görünümlü şeylerle ve tuhaf karakterlerle karşılaşıyorlar. Hikaye sonunda, kötülüğün iyilik tarafından yenildiği bir masal olarak karşımıza çıkıyor.

Sadako

Sadako

Sadako

Sadako, nükleer bombanın radyasyonundan kaynaklanan lösemi tanısı alan küçük bir kızın hikayesidir. Kağıttan bin kuğu yaparsa, dileğinin gerçekleşeceğine inanır. Bu yüzden kağıt kuğuları katlamaye başlar ve bir mucizeyi bekler. 

Güzel bir hikaye… Kararlılık, umut ve asla pes etmemek üzerine.

İnci

İnci

İnci

John Steinbeck tarafından yazılan bir roman, 1900’lü yılların başlarında Meksika’da yaşayan fakir bir aileyi konu alır. Baba Kino, anne Juanne ve oğul Coyotito, basit ve mutlu bir hayat yaşarlar. Ancak, Coyotito bir akrebin sokması sonucu hastalanır ve onun için gereken ilaçları bulmaları gerekir. Kino’nun tek umutu, denizde bulacağı kıymetli inciyi satmaktır.

John Steinbeck tarafından yazılan güzel bir hikaye, açgözlülük, fakirlik ve aile temalarını keşfediyor. Karakterler iyi geliştirilmiş ve konu ilgi çekici. Sonu tatlı-acı, ancak eninde sonunda umut verici. 

Harika hikayeler seven tüm 12 yaşındaki çocuklara tavsiye ederim.

Sonuç

12 Yaşındaki Çocukların Seveceği Kitaplar

12 Yaşındaki Çocukların Seveceği Kitaplar

Nasıl çocuklarımıza hastayken iyileşmeleri için yanlış ilaçlar vermiyorsak geleceği adına belki ilaçlardan çok çok daha etkili olan kitaplardan da yanlış olanlarla karşılaştırmamalıyız. 

Onları düşünen, duyarlı bireyler haline getirmek için yaşlarına uygun yapıtlarla karşılaştırmalıyız. Bunun için öğretmenlerden ya da uzmanlardan destek almaktan da çekinmemeliyiz. 

Hem biz de araştırırken yeni hikayeler keşfedebiliriz. İyi bir çocuk kitabı aynı zamanda yetişkinlerin de kalbini eritebilir.

Yorum Yaz