En İyi Online Kitap Okuma Siteleri

En İyi Online Kitap Okuma Sitelerini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

İnternetten kitap okuyabileceğiniz ücretli ve ücretsiz siteleri derlemeye çalıştık. Listemizde çocuklar için kitaplar ve eğitici oyunların yer aldığı uluslararası siteler de var.

Online Kitap Okuma

Online Kitap Okuma

Çoğu insan gibiyseniz, okumayı seversiniz. Ancak bir kitapçıya ya da kütüphaneye gitmek için zaman bulmak zor olabilir. Neyse ki artık online kitap okuyabileceğiniz birçok harika web sitesi var. Bu gönderide hem ücretli hem de ücretsiz seçeneklerden söz edecek ve online kitap okumak için en iyi siteleri paylaşacağız.

Bu nedenle, ister çok satanlardan birini ister klasik bir edebiyat eserini arıyor olun, zevkinize uygun bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Online Kitap Okuma Siteleri Hangileridir?

 1. Amazon Kindle
 2. Kobo
 3. Wattpad
 4. ManyBooks
 5. Goodreads
 6. Project Gutenberg
 7. Scribed
 8. Open Library
 9. Smashwords
 10. Free-eBooks
 11. DigiLibraries
 12. Epic
 13. StoryBird
 14. Funbrain
 15. Raz-Kids
 16. Starfall

Amazon Kindle

Online kitap okumanın geleneksel bir yolunu arıyorsanız Amazon Kindle harika bir seçenektir. Kindle ile ister mürekkep ekranlı okuyucusundan ister uygulamasından, ister web sitesinden Amazon’un geniş kitap yelpazesinden e-kitap satın alabilir ve okuyabilirsiniz.

Amazon'un Kindle'larından Biri

Amazon’un Kindle’larından Biri

Kindle’ın mürekkep ekranlı e-kitap okuyucusu ayrıca, gözlerinizi yormadan okumayı kolaylaştırmak için yazı tipi boyutunu ve arka plan rengini ayarlama yeteneği gibi bazı benzersiz özelliklere de sahip. Amazon’un kütüphanesinde ücretsiz klasik yapıtlarla karşılaşmak da mümkün.

Kobo

Kobo e-kitapları, dünya genelindeki birçok okura özel olarak tasarlanmış, modern bir e-kitap deneyimidir. Kobo tarafından üretilen e-kitaplar, kullanım kolaylığı, çeşitliliği ve uygun fiyatları ile öne çıkmaktadır. Ayrıca Kobo, kitaplara erişim için farklı satın alma seçenekleri de sunmakta.

Kobo'nun E-Kitap Okuyucularından Biri

Kobo’nun E-Kitap Okuyucularından Biri

Kobo’nun e-kitapları, farklı platformlar ve cihazlar üzerinden de kullanılabilmektedir. Bu e-kitapları okurken kendi okuyucusunu, programını ya da web sitesini kullanırsanız cihazlar arasında senkronizasyon da sağlayabilirsiniz. Bir cihazdan okuduğunuz kitabı diğer cihazlara aktarabilir, bu sayede gün içinde farklı cihazlarda sorun yaşamadan kitabınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kobo’da ücretli kitapların yanında ücretsiz kitaplar bulmanız da olanaklı.

Wattpad

Wattpadd, online olarak ücretsiz kitap okuyabileceğiniz web sitelerinden bir başkası. Wattpad’de 50 milyondan fazla kitap olduğu için herkesin ilgisini çekecek bir şeyler bulması kolay. Wattpad’de diğer okuyucular ve yazarlarla da bağlantı kurabiliyorsunuz. Bu da Wattpad’i kitap severler için harika bir topluluk haline getiriyor.

Uygulama ve içindeki çoğu hikaye ücretsiz. Ancak kimi hikayeler için yazarlar tarafından ücret de talep edilebiliyor bu nedenle Wattpad’i ücretsiz sitelere değil en iyi sitelere aldık.

Online Kitap Okumak İçin En İyi Ücretsiz Siteler

ManyBooks

ManyBooks, online olarak ücretsiz kitap okumak için en iyi web sitelerinden biridir. Kurgu, bilim ve çocuk kitapları da dahil olmak üzere çok çeşitli türlerde 50.000’den fazla ücretsiz e-kitaptan oluşan geniş bir seçkiye sahiptir. Kitapları kategoriye göre tarayabilir veya başlık ve yazara göre arayabilirsiniz.

ManyBooks ayrıca her kitabın ne kadar popüler olduğunu görmenizi sağlayan kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Böylece en popüler olanları da kolayca bulabiliyorsunuz.

Goodreads

Goodreads, en büyük online kitap topluluklarından biridir. İncelemeleri okuyabilmenin ve okunacak yeni kitaplar bulabilmenin yanı sıra, Goodreads ayrıca popüler kitap alıntılarından oluşan geniş bir veritabanına da sahiptir. Hatta sitedeki diğer kişilerle paylaşmak için sevdiğiniz kitaplardan oluşan “rafınızı” bile oluşturabiliyorsunuz.

Project Gutenberg

Project Gutenberg, çeşitli türlerde 60.000’den fazla ücretsiz e-kitap sunan bir web sitesi. Macera, Suç, Gizem, Kurgu vb. türlerde Project Gutenberg’i öne çıkaran şey, 1971’de kurulmuş olması ve onun en eski e-kitap sitelerinden biri olmasıdır.

Scribed

Scribed, online kitap okumak için harika bir başka web sitesi. Çok satanlar ve klasikler de dahil olmak üzere çok çeşitli kitaplara sahip. Hepsini ücretsiz olarak okuyabiliyorsunuz. Scribed ayrıca pasajları vurgulama ve okurken not alma gibi bazı harika özelliklere de sahip.

Open Library

Open Library, online ücretsiz kitap okumak için başka bir mükemmel sitedir. Konuya göre göz atabileceğiniz, başlık veya yazara göre arayabileceğiniz 1 milyondan fazla ücretsiz e-kitaptan oluşan devasa bir koleksiyona sahiptir. Open Library, OverDrive ile olan ortaklığı aracılığıyla kimi kütüphanelerden ödünç e-kitap almanıza da olanak tanır.

Smashwords

Smashwords, bağımsız olarak yayınlanan e-kitapları online ve ücretsiz olarak okumak için harika bir sitedir. Romantizm, gizem, gerilim ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli türlerde 400.000’den fazla başlıktan oluşan geniş bir seçkiye sahiptir. Kitapları kategoriye göre tarayabilir veya başlıkla, yazara göre arayabilirsiniz.

Smashwords ayrıca, indirmeye karar vermeden önce her kitaptan alıntılar okumanıza izin veren kullanışlı bir özelliğe de sahiptir.

Free-eBooks

Free-eBooks, online ücretsiz kitap okumak için başka bir alternatif. İş, sağlık, fitness, seyahat, macera ve daha fazlasını içeren çok çeşitli türlerde 30.000’den fazla ücretsiz e-kitaptan oluşan geniş bir seçkiye sahiptir. En iyi 100 indirme ve yeni kitaplar listesi gibi harika, kitap bulmayı kolaylaştıran yararlı özellikler de Free e-Books’un önemli niteliklerindendir.

Ayrıca, Free-eBooks’sta her e-kitapın PDF biçimi de mevcuttur, böylece onu hemen hemen her cihazda okuyabileceğinizden emin olabilirsiniz.

DigiLibraries

Daha çeşitli bir seçim arıyorsanız, DigiLibraries online ücretsiz olarak kitap okumak için harika bir sitedir. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince ve daha fazlası dahil olmak üzere 50’den fazla dilde 1 milyondan fazla ücretsiz e-kitaptan oluşan devasa bir koleksiyona sahiptir. Kitapları kategoriye göre tarayabilir veya başlık ve yazara göre filtreleyebilirsiniz.

Çocuklar İçin En İyi Online Kitap Okuma Siteleri

Bu sitelerden bazıları yabancı dilde ancak çocuğunuzun yabancı dil gelişimine de olumlu etki edecek etkinlikler bulmak olanaklı.

Epic

Online ücretsiz olarak okumak için çok çeşitli çocuk kitapları sunan bir web sitesidir. Pek çok popüler favori dahil olmak üzere 35.000’den fazla başlık mevcuttur. Sitede gezinmek kolaydır ve herhangi bir çocuk için mükemmel kitabı bulmanıza yardımcı olacak harika bir arama işlevine sahiptir.

Storybird

Storybird, çocukların profesyonel sanatçıların illüstrasyonlarını kullanarak kendi hikayelerini oluşturmalarına olanak tanıyan bir web sitesidir. Bu, çocukların yaratıcı olmaları ve okurken eğlenmeleri için harika bir yoldur. Web sitesinde ayrıca ebeveynler ve öğretmenler için Storybird’ü sınıfta veya evde kullanmak için ipuçları ve kaynaklar içeren bir bölüm de vardır.

Funbrain

Funbrain, çocuklar için çeşitli eğitici oyunlar, kitaplar ve videolar sunan bir web sitesidir. Çocukları eğlendirirken meşgul etmenin ve öğrenmenin harika bir yoludur. Web sitesinde ayrıca Storybird’deki gibi ebeveynler ve öğretmenler için Funbrain’i sınıfta veya evde kullanmak için ipuçları ve kaynaklar içeren bir bölüm vardır.

Raz-Kids

Raz-Kids, erken okurlardan ileri seviye okurlara kadar çocuklara online okumaları için yüzlerce e-kitap sunan bir web sitesidir. Ayrıca çocukların okurken öğrenmelerine yardımcı olacak testler ve etkinlikler de vardır.

Starfall

Starfall, öncelikle etkileşimli oyunlar ve etkinlikler yoluyla küçük çocuklara okuma becerileri öğretmeyi amaçlayan bir eğitim sitesidir, ancak aynı zamanda 3-8 yaş arası okumaya yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanmış 300’den fazla ücretsiz online kitap sunmaktadır. Bu sitede ebeveynlerin ve öğretmenlerin her çocuk için doğru kitabı bulmasını kolaylaştırmak adına kitaplar renk kodu ile seviyelere ayrılmıştır.

Sonuç

İnternetten kitap okumak için en iyi siteler, geniş bir kitap yelpazesi, kullanımı kolay bir arayüz ve hatta bazen bağlantı kurulacak bir okuyucu topluluğu bile sunar. Ücretsiz kitap sunan birçok web sitesi olmasına rağmen, hepsi aynı kaliteye veya seçkiye sahip değildir. Çocuklar için bazı siteler yaşa uygun kitaplar sunarken diğerleri eğitim içeriğine odaklanır. Ama okuma tercihiniz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınıza uygun bir site mutlaka vardır.

Yorum Yaz