Kitap Kapağı Tasarımı: İlk İzlenim Sanatı

Kitap Kapağı Tasarımı İlk İzlenim Sanatı içeriğini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

İçerikte, kitap kapağı tasarım sürecinden söz edecek, iyi bir kitap kapağının özelliklerine değinecek ve kendi kitap kapağınızı tasarlamak için kullanabileceğiniz araçları anlatacağız.

İnsanlar kitabı kapağına göre yargılamamak gerektiğini söyler ama aslında bunu hepimiz yaparız. Çünkü kitap kapağı tasarımı potansiyel okurun kitapta ilk gördüğü ve ilk etkileşime girdiği şeydir. İyi tasarlanmış bir kitap kapağı gerçekten de insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakabilir ve kitabın okurunu bulmasına yardımcı olabilir.

Her nitelikli sanat yapıtında olduğu gibi kitap kapağı tasarımında da uyulması gereken temel kuralar var.

Her nitelikli sanat yapıtında olduğu gibi kitap kapağı tasarımında da uyulması gereken temel kuralar var.

Kitap kapağı dizayn etmenin en önemli ögesi kitabın başlığıdır. Başlık temiz, ikna edici ve kolay okunabilir olmalıdır. Bunun yanında elbette yazarın ruhundan da esintiler taşımalıdır. Kapak tasarımında yapılan genel hatalardan biri, kapakta çok fazla yazı kullanmak ve boş alanları gerektiği gibi koruyamamaktadır.

Benzersiz ve unutulmaz bir kitap kapağı oluşturmak için gereken, işleri basit ve sade tutmaktır. Bir ya da iki sözcük üzerine odaklanan, özenli bir font seçimiyle, temel tasarım ilkelerine uygun, kolay okunabilen ve metnin ruhunu yansıtan seçimler iyi bir kapak tasarımının başat ölçütleridir.

Kitap Kapağı Tasarımı Neden Bu Kadar Önemli?

İlk olarak kapak tasarımı pazarlama açısından bir kitabın en önemli yanı. Ne olursa olsun en sonunda bir ürün olan kitabın potansiyel müşteri tarafından görülen ilk yeri kapağı. İyi tasarlanmış bir kapak bir kitabın daha fazla okurla buluşmasını sağlayabilir.

Ancak “Bir kapağı ne iyi tasarlanmış bir kapak yapar?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Yalnızca tasarımcılara yön gösteren ve kapağın dikkat çekmesini sağlayacak genel ilkeler vardır.

İlk olarak kitap türünü ve bu türün okurlarının beklentilerini iyi anlamak gerekir. Romantik bir roman ile bir iş kitabının tasarım elementleri arasında ciddi farklılıklar vardır. Kapak, türün özelliklerini yansıtan ve türü açısından okura doğru bilgi veren bir yapıda olmalıdır.

İkincisi, bir kapak mutlaka ama mutlaka raflarda göz gezdiren bir okurun dikkatini çekebilmeyi başarmalıdır. Okur kitabın içindekilere ilişkin bir merak duygusuna sahip olmalıdır. Bu da daha parlak renkler, sıra dışı fontlar ve ilgi çeken bir görsel kullanmakla başarılabilir. Ama tek yolu da bu değildir.

Üçüncüsü, kapak kolay okunabilir olmalıdır. Potansiyel okurlar kolayca başlığı ve yazarın adını okuyabilmelilerdir. Metin büyüklüğü okurun rafa olan uzaklığı düşünülerek metni kolayca okuyabileceği bir biçimde belirlenmelidir.

Dördüncüsü, kapak, kitabın içeriği hakkında çok fazla bilgi barındırmamalıdır ama içeriği ilişkin de birkaç ipucu mutlaka içermelidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, kitabın içinden vurucu bir tümce seçmektir.

Beşincisi, kapağın en belirgi yanı kitabın başlığı ve yazarın adı olmalıdır. Çünkü bu iki unsur kitabın kendisinden bile büyük etki taşıyor olabilir.

Altıncısı, kapak mutlaka hem dijital hem de basılı versiyonları akılda bulundurularak hazırlanmalıdır. Bugünün dünyasında kitaplar hem çevrimiçi hem de indirilerek e-kitap olarak da okunuyor.

Diğer taraftan e-kitap okuyucuların ekranlarının da boyutunun küçük olduğu düşünülmeli ve hazırlanan kapağın daha küçük ekranlarda nasıl duracağı da hesaplanmalı.

Bir de mürekkep ekrana sahip e-kitap okuyucularda yalnızca siyah beyaz renkler göründüğünden, Kapak tasarımı siyah-beyaz nasıl görünür bu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yedincisi, yazarın tercihleri de elbette çok önemlidir. Yazar bu yapıtı bir seri olarak mı tasarlamaktadır? Öne çıkarmak istediği ileti nedir? Bunlar da yazarla iletişim halinde kalarak yanıtlanması gereken sorulardır.

Sekizincisi, sonuncusu ama en önemsizi değil. Kapağın üretimi karşılanabilir bir maliyete sahip olmalıdır. Kitap yayıncılığı sınırlı bütçelerle yapılmaktadır. Dolayısıyla güzel ve dikkat çekici bir tasarımla, maliyet dengesinin de iyi ayarlanması gerekir. Basılı materyallerde genel olarak selefonla kaplı karton kapaklar tercih edilmektedir. Bu da kapağın kolayca yıpranmasını engellemektedir.

Kitap Kapağı Tasarımının En Önemli Bileşeni Nedir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere potansiyel bir okurun bir kitapta gördüğü ilk şey kapağıdır. Bu yüzden kapağın ilk anda olumlu bir izlenim bırakması ve raftaki diğer kitapların arasından sıyrılarak dikkat çekmesi önemlidir.

Kitap kapağı tasarlanırken yapılan genel yanlışlardan biri stok görseller kullanmak, boşluk ilkelerine uymamak ya da son aşamada kontrol okumaları için birkaç gözün denetiminden geçmemektir.

Benzersiz ve unutulmaz bir kapak tasarımı orijinal sanat eserleri, deneysel tasarımlar ve profesyonel bir gözün denetimiyle ortaya konabilir.

Kitap Kapağı Tasarımında Sıkça Yapılan Bazı Hatalar

Bir kitabın başarısındaki önemli ölçütlerden biri kapak tasarımıdır. İyi tasarlanmış bir kapak kitabı diğer kitaplar arasında öne çıkarabilir ve potansiyel bir okurun dikkatini çekebilir. Elbette bu her zaman kolay değildir. Dikkate alınması gereken birçok değişken vardır.

Kitap kapağı tasarımında sıkça yapılan birkaç hatayı açıklayalım.

Kitabın Seslendiği Kitleyi Dikkate Almamak

Bir kitap tasarlarken düşünülecek en önemli şey. Kitabın seslendiği insanlardır. Tasarım mutlaka kitabın seslendiği kitlenin tercihleri dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Söz gelimi gizemli bir romanı gizemli romanlar seven bir kitleye, kişisel gelişim kitabı kapağına benzer bir kapakla satamazsınız.

Font ve Yazı Düzenlemesini Dikkatli Kullanmamak

Kitap kapağındaki metinler de en azından kapağın genel görsel görünüşü kadar önemlidir. Kitabın ve yazarın adı kolay okunabilir bir biçimde olmalı ve arkaplan sade tutulmalıdır.

Diğer bir taraftan yazı fontu seçimi de kitabın türüne göre değişiklik göstermektedir. Söz gelimi seri halinde çıkmış bir anlatı kitabının eğlenceli fontları varken, politik bir kitabın daha ciddi fontları olacaktır.

Kapakta Kalabalıklık

Bir kapak tasarımının vurucu olması, anlattığımız ögelerin hepsinin bir denge içerisinde sunulmasıyla olanaklı olur. Ancak bunların hepsini doğru yaptığınızda bile bir kalabalıklık ve karmaşa doğmamalıdır.

Basitlik ve sadelik her zaman iyidir. Okurun belleğini ve görsel hafızasını yoracak karmaşalardan kaçınmak, boşluk ilkesine dikkat etmek ve metin – resim dengesini dikkatli kurmak gerekir.

Yanlış Görsel Seçimi

Bir görsel tüm tasarımı zirveye çıkaracağı gibi alaşağı da edebilir. Seçilen görselin tasarıma genel olarak uyumlu olması ve yüksek çözünürlüklü olması büyük önem taşır.

Bunun net bir kuralı yok. Dikkat çekecek kadar yüksek bir tonda ama metnin önüne çıkmayacak kadar vurgulu. Silik değil ama aşırı vurgulu da değil. Sezgilerinizle doğru görseli seçmeniz gerek.

Son Okuma Yapmamak

Alanyazında profreading olarak geçen ve profesyonel bir gözün son kez yazılan metni gözden geçirdiği aşama, yayıncılığın belki de en önemli aşamasıdır. Çünkü tasarımcı da yazar da bir süre sonra kendi yazdığına ve tasarladığına karşı kör olur. Bu nedenle dışarıdan profesyonel bir gözün sürecin son haline ilişkin görüşlerini belirtmesi büyük önem taşır.

Bu yanlışlardan kaçınmak bir kitabın daha fazla okurla buluşmasını sağlayabilir.

Benzersiz ve Unutulmaz Bir Kitap Kapağı Tasarımını Nasıl Yapabilirim?

Bir kitap kapağı tasarlayacağınızda işinizin benzersiz ve unutulmaz olması için birkaç temel şey yapmak gerekiyor.

Öne çıkmanın bir yolu, alışılmadık veya beklenmedik görüntüler kullanmak. Bu, kitabın havasını yansıtan bir şey veya potansiyel okurları şaşırtacak ve ilgisini çekecek bir şey olabilir.

Unutulmaz bir kitap kapağı tasarlamanın bir başka yolu da ilginç bir tipografi kullanmaktır. Bu, alışılmadık bir yazı tipi kullanmayı veya sayfadaki metnin düzeniyle oynamayı içerebilir.

Ayrıca farklı renk şemaları deneyebilir ve kitabın konusunu tamamlayan renkleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Son olarak, kitap kapağınızın genel görünümünün profesyonel ve iyi hazırlanmış olması gerektiğini unutmayın. Bu, potansiyel okurların kitabı ciddiye almalarını ve raftan almalarını sağlamaya da yardımcı olacaktır.

Kitap Kapağı Tasarlamak İçin Kullanılan Programlar ve Siteler

Bir kitap kapağı tasarlamak istediğiniz zaman profesyonel olarak kullanacağınız birkaç programla karşılaşıyorsunuz. Bunlar Adobe’nin ürettiği, Photoshop, Ilustrator, InDesign; ya da Corel Draw firmasının ürettiği Corel Draw yazılımı gibi yazılımlar. Bunlar profesyonel tasarımcılar tarafından da tercih edilen popüler programlar.

Bunun yanında ücretsiz seçenekler de mevcut. Photoshop’a aşina iseniz veya öğrenmek için zaman ayırmaya istekliyseniz, kitap kapağı tasarımınız için kesinlikle dikkate almaya değer GIMP var. Inskspace de belki Photoshop ve GIMP kadar detaylı değil kitap kapağı tasarlamak için kullanabileceğiniz arayüzü kolay güzel alternatiflerden biri.

Ancak detaylı teknik bilgiye sahip olmadan da Canva gibi online araçlar aracılığıyla da gerçekten güzel kapaklar tasarlayabilirsiniz.

Hangi programı ya da siteyi kullanırsanız kullanın önemli olan şey potansiyel okurların kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek istemesini sağlayacak, dikkat çekici bir tasarım oluşturmaktır. Kapak aynı zamanda kitabın içeriğini ve üslubunu da doğru bir şekilde yansıtmalıdır, bu nedenle çalışmanızı en iyi temsil edecek resmin ne tür olacağını düşünmek için biraz zaman ayırın.

Eğer nereden başlayacağınıza emin değilseniz. İnternette onlarca nasıl yapılır videosu ya da düzenleyebileceğiniz hazır kitap kapağı şablonları bulmanız olanaklı. Yalnızca özgün olmayı ve düş gücünüze güvenmeyi unutmayın. Programlarda uzmanlaşmanıza gerek yok. Programlar yalnızca amaca giden yolda kullandığınız araçlar. Unutmayın ki bundan elli yıl önce her şey elle yapılıyordu.

Kitap Kapağı Tasarımı Örnekleri

Burada birkaç örnek sunacağız. Bu örneklerde yayımevi tercihlerini izlemek de olanaklı. Kimi yayımevleri belirli bir marka algısı yaratmak için temel çizgileri koruyor ya da belirli bir şablon üzerinde yayın yapıyor. Kimileri ise daha özgür ve serbest tasarımlara olanak tanıyor. Aşağıda incelemeniz için birkaç örnek.

Jane Austen'in Aşk ve Gurur Kitabının kaldırım Yayımevi tarafından çıkarılan kitap kapağı tasarımı

Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabının kaldırım Yayımevi tarafından çıkarılan kitap kapağı tasarımı

J.D. Salinger'in Yapı Kredi Yayımları'ndan çıkan kitap kapağı tasarımı

J.D. Salinger’in Yapı Kredi Yayımları’ndan çıkan kitap kapağı tasarımı

Harper Lee'nin Epilson yayımevinden çıkan Bülbülü Öldürmek kitabının kapak tasarımı

Harper Lee’nin Epilson yayımevinden çıkan Bülbülü Öldürmek kitabının kapak tasarımı

F. Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby kitabının İthaki Yayımları'ndan çıkan kitap kapağı

F. Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby kitabının İthaki Yayımları’ndan çıkan kitap kapağı

Sonuç

Bir tasarımcı ya da yazar olarak potansiyel bir okur üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için sadece birkaç saniyeniz vardır. Kitap kapağı tasarımı genellikle bir kitaba ilişkin görülen ilk şeydir. Bu nedenle iyi tasarlanmış olduğundan ve kitabı mümkün olan en iyi şekilde temsil ettiğinden emin olmanız önemlidir.

Kitap kapağında arkaplan ve renklerin kullanımı hayli önemli

Kitap kapağında arkaplan ve renklerin kullanımı hayli önemli

İyi bir kitap kapağı dikkat çekici olmalı ve okura kitabın ne hakkında olduğuyla ilgili bir fikir vermelidir. Bir kitap kapağının en önemli unsuru başlıktır, bu nedenle başlığın okunmasının kolay olduğundan ve kitabın içeriğini doğru şekilde yansıttığından emin olun.

Çok fazla renk veya yoğun desen kullanmak gibi yaygın kitap kapağı tasarım hatalarından kaçının ve kitabınızı diğerlerinden ayıracak benzersiz ve akılda kalıcı bir tasarım oluşturmaya çalışın.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, harika bir kitap kapağı tasarlamanıza yardımcı olacak pek çok kaynak var. Profesyonel bir tasarımcı kiralayabilir, çevrimiçi bir tasarım hizmetinden yararlanabilir veya mevcut birçok yazılım programından birini kullanarak kendi kapağınızı tasarlayabilirsiniz.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, potansiyel okurlar üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakacak kitap kapağını oluşturmak için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Kaynaklar

https://www.canva.com/tr_tr/

https://www.basyolla.com/blog/

Yorum Yaz