40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk İncelemesi – Ahmet Şerif İzgören

“40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk” kitabının incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Ahmet Şerif İzgören, 40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk kitabına dünyanın yakından tanıdığı Brad Pitt, Alex Ferguson gibi isimler Türk olsaydı nasıl olurdu? sorusuyla başlıyor. Politik doğruculuğa düşmeden eğlenceli bir dille yazılmış ama kitap olmaya uygun muydu? Gelin birlikte yanıtlayalım.

Kitap Hakkında Bilgiler

ISBN: 9789756093696
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 200
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

Kitaplar, her ne kadar yıllarca en iyi arkadaş, can yoldaşı gibi samimi sözcüklerle anlatılsa da kitap denilince genelde içinde ciddi şeyler anlatılan yapıtlar geliyor aklımıza. Yani bilgi vermese bile yazınsal nitelikte büyük insan duygularını ve durumlarını anlatan, kimsenin nüfuz edemediği yerlere nüfuz eden anlatılar canlanıyor gözümüzde. 

Ahmet Şerif İzgören ilham dolu öykülerle dolu videolar da yayımlıyor.

Ahmet Şerif İzgören ilham dolu öykülerle dolu videolar da yayımlıyor.

Ancak gülmece öğeleriyle dolu mizah kitapları da var. Ahmet Şerif İzgören’in 40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk kitabı da bu kitaplardan biri. Önce gelin Ahmet Şerif İzgören’i tanıyalım.

Ahmet Şerif İzgören Kimdir? 

1965 İzmir doğumlu yazar, her ne kadar Kuleli Askeri lisesine gidip bir süre orduda görev yapmışsa da Hacettepe İngiliz Dilbilim’ini bitirdikten sonra askerlik mesleğini bırakıyor ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla açılmış ilk kurumlarımızdan TÖMER’in Bursa şubesini kuruyor. 

Burada görev yaptığı süre içinde Bursa’daki ilk kültür merkezinin kurulmasına da önayak oluyor. Daha sonra TÖMER’den ayrılarak özel sektöre geçiş yapıyor ve birkaç firmada yöneticilik yaptıktan sonra pazarlama, şirket yönetimi, beden dili, liderlik ve yönetim üzerine eğitimler alıyor ve bu konuda danışmanlık hizmeti vermeye başlıyor. 

Türk ve yabancı, özel ve resmi onlarca kurumla işbirliği yapıyor. Onlarca ülkede seminer veriyor. Deneyimleri en sonunda onu İzgören Akademi’yi kurmaya itiyor. Burada hem gönüllülere ücretsiz eğitimler veriyor hem de bu gönüllüler sayesinde Anadolu’nun merkeze en uzak köşelerinde bile eğitim ve liderlikle ilgili ücretsiz onlarca seminer verilmesini sağlıyor. 

Ahmet Şerif İzgören'in İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ndeki bir konuşmasından

Ahmet Şerif İzgören’in İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir konuşmasından

Kişisel gelişim sözcüğü her ne kadar yazınsal dünyada niteliksiz ve akıl vermekten başka bir işe yaramayan kitapları tanımlamak için kullanılsa da bunların aksine kelimenin gerçek ve olumlu anlamında kişisel gelişime yönelik onlarca kitap yazıyor. Ancak bu yazının konusu olan 40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk böyle bir kitap değil. Daha çok mizahi bir dille biraz rahatlamak için yazılmış bir ürün.

40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk’ün Konusu

Kitap, bugün tüm dünyanın yakından tanıdığı kurgusal karakterlerden Örümcek Adam ya da gerçek yaşamdan bildiğimiz Brad Pitt, Alex Ferguson gibi isimler Türk olsalardı nasıl olurdu? sorusu üzerine kurulu.

40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk, blog yazısına benzer yormayan metinlerden oluşuyor ve bölüm bölüm ilerliyor. Birkaç sayfa Brad Pitt Türk olsaydı nasıl olurdu? Onu okuyoruz. Ardından Örümcek Adam Türk olsaydı nasıl olurdu? sorusuna yöneliyoruz. Ara vere vere okunacak, bir kahve içimlik metinler var karşımızda.

Özellikle Örümcek Adam Türk olsaydı kesin hırsız sanar taş atarlardı. Ne işi var o adamın beşinci katın penceresinde? belirlemesi beni gülümsetti.

40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk Kitabının Genel Değerlendirmesi

Kitap, politik doğrucu davranmıyor. Yani bu şakayı yaparsam şu alınır, bunu böyle anlatırsam bu alınır, bunu dersem başıma birşey gelir diye çekine çekine şaka yapar bir hali yok. Söyleyeceğini doğrudan söylemesi hoşuma gitti. Ancak Türk olsaydı nasıl olurdu? sorusu bana biraz eskimiş bir mizah gibi geliyor. Yer yer gülümsediğim yerler olsa da bıyık çizilmiş görseller ve kısa yazılarla dolu kitaba bakınca sanki bu okuduklarım bir kitaba değil de eğlenceli bir bloga aitmiş gibi geldi. 

İzgören Akademi'den çıkmış 40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk kitabının kapağı

İzgören Akademi’den çıkmış 40’ının da Kulpu Kırık 40 Türk kitabının kapağı

Mizahın kitapla da olabileceğini biliyorum ancak sanki bu kitabı basmak yerine blogda yayınlamak daha doğruydu.

Kitap İzgören Akademi’den çıkmış. İnsanın kendine ait bir akademisinin olmasının en olumsuz yanı bu. Kendi kitabını basmaya karar veren de sen oluyorsun. Dolayısıyla kontrol mekanizmaları ve acaba bunu şu formatta mı yayımlasak diyen insan az oluyor. Bence bu işin etik olarak daha uygunu Ahmet Şerif İzgören’in kendi kitaplarını başka yayınevlerinden çıkarması.

Ancak kitap kendini çok ciddiye de almıyor. Eğlenmek ve kaygıları atmak amaçlı yazılıp okunduğu belli. Anlattıklarım ilginizi çekiyorsa siz de alıp okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

https://teis.yesevi.edu.tr/

https://www.milliyet.com.tr/

40'ının da Kulpu Kırık 40 Türk İncelemesi - Ahmet Şerif İzgören
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Biçem
  • Atmofer
3

Kısaca Görüşüm

Yer yer gülümsediğim yerler olsa da bıyık çizilmiş görseller ve kısa yazılarla dolu kitaba bakınca sanki bu okuduklarım bir kitaba değil de eğlenceli bir bloga aitmiş gibi.

Yorum Yaz