Otomatik Portakal İncelemesi – Anthonny Burgess

Anthony Burgess Kimdir?

Anthony Burgess, 1917 yılında Manchester, İngiltere’de doğan yazar, besteci ve dilbilimcidir. 20. yüzyılın en önemli roman yazarlarından biri olarak kabul edilir. Burgess, 50’den fazla roman, 25’ten fazla kısa öykü, 30’dan fazla senaryo ve sayısız makale ve şiir yazmıştır. En tanınmış eserleri arasında “Otomatik Portakal” (1962), “Gözlemci” (1985) ve “A Clockwork Orange” (1962) yer alır.

Burgess, Manchester Üniversitesi’nde modern diller okudu ve ardından Malaya’da bir öğretmen olarak çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu’nda görev yaptı ve Malta’da esir düştü. Savaştan sonra İngiltere’ye döndü ve öğretmenlik ve yazarlık yapmaya başladı.

Burgess, eserlerinde distopya, şiddet, özgür irade, dil ve müzik gibi temaları işlemiştir. “Otomatik Portakal” romanı, şiddet yanlısı bir gencin hikayesini anlatan distopik bir klasik olarak kabul edilir. Roman, Stanley Kubrick tarafından 1971 yılında filme uyarlanmıştır.

Kitap Hakkında Bilgiler

 • Kitabın Adı: Otomatik Portakal
 • Yazarın Adı: Anthony Burgess
 • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Basım Tarihi: 2018
 • Sayfa Sayısı: 272
 • ISBN Numarası: 978-975-458-499-8

Otomatik Portakal Kitap Özeti

Otomatik Portakal, 15 yaşındaki Alex DeLarge adlı bir gencin hikayesini anlatır. Alex, şiddete ve suça eğilimli bir gendir. Arkadaşlarıyla birlikte sokaklarda dolaşarak insanlara saldırır, evlere girer ve hırsızlık yapar. Alex, Beethoven ve klasik müzik hayranıdır.

Bir gün Alex ve arkadaşları bir ev soygunu sırasında yakalanır. Alex, işlediği suçlardan dolayı hapse girer. Hapishanede Alex’e, şiddetten uzak durmasını sağlayacak bir tedavi uygulanır. Bu tedavi, Ludovico Tekniği olarak adlandırılır.

Ludovico Tekniği, Alex’e şiddet içeren görüntüler ve filmler izlettirilerek şiddetten iğrenmesini sağlamayı amaçlar. Tedaviden sonra Alex, şiddete karşı bir tiksinti duymaya başlar. Hapishaneden çıkan Alex, artık eskisi gibi şiddet yanlısı bir genç değildir.

Anthony Burgess'in Otomatik Portakal kitabının kapağı

Anthony Burgess’in Otomatik Portakal kitabının kapağı

Ancak Alex’in eski kurbanları, onun iyileştiğine inanmazlar. Alex’i cezalandırmak için onu kaçırırlar ve ona işkence yaparlar. Alex, yaşadığı bu olaylardan sonra iyiliği ve kötülüğü sorgulamaya başlar.

Otomatik Portakal’ın Konusu

Otomatik Portakal, şiddet, özgür irade ve insan doğası gibi temaları ele alan bir romandır. Roman, şiddetin insan üzerindeki etkilerini ve özgür iradenin sınırlarını sorgular.

Otomatik Portakal Kitap Alıntıları

 • “Yaşlı bir adamın suratına yumruk atmaktan daha güzel bir şey yoktur.”
 • “Beni bir canavar yaratan sizsiniz. Şimdi de beni bir melek yapmaya çalışıyorsunuz.”
 • “İyi ve Kötü diye bir şey yoktur. Yalnızca insan vardır.”

Otomatik Portakal’ın Genel Değerlendirmesi

Yazarın Tarzı ve Dili:

Anthony Burgess, Otomatik Portakal romanında kendine özgü bir dil kullanmıştır. Romanda argo kelimeler, deyimler ve Rusça kelimeler yer almaktadır. Yazarın dili, romanın karanlık atmosferine katkıda bulunur.

Kitabın Güçlü Yönleri:

Otomatik Portakal, sürükleyici bir romana sahiptir. Romanın konusu ve karakterleri ilgi çekicidir. Burgess, romanda şiddet, özgür irade ve insan doğası gibi önemli temaları ele almıştır.

Kitabın Zayıf Yönleri:

Romanın bazı bölümleri şiddet içeriklidir. Ayrıca romanın dili bazı okuyucular için zorlayıcı olabilir.

Benzer Kitaplar:

Otomatik Portakal romanı, distopya türündeki diğer romanlarla karşılaştırılabilir. Roman, George Orwell’in “1984” ve Aldous Huxley’nin “Cesur Yeni Dünya” gibi eserlerle benzer temaları işler. Bu romanlar gibi Otomatik Portakal da gelecekteki bir toplumda bireylerin özgürlüklerinin kısıtlandığı ve toplumun baskısının eleştirisi niteliğindedir.

Kişisel Görüşlerim:

Otomatik Portakal, rahatsız edici ve zorlayıcı bir roman olsa da okuyucuyu düşünmeye sevk eden bir eserdir. Roman, şiddetin insan üzerindeki etkilerini ve özgür iradenin sınırlarını sorgular. Burgess, distopik bir gelecekte geçen bu hikayede insan doğasını karanlık ve çarpıcı bir biçimde yansıtır.

Kitabı Kimlere Tavsiye Ederim, Kimlere Etmem?

Otomatik Portakal, şiddet ve distopya türünü seven okuyuculara tavsiye edilebilir. Ancak romanın şiddet içerikli bölümleri ve kullanılan argo dil bazı okuyucuları rahatsız edebilir. Bu nedenle hassas okuyuculara bu romanı önermem.

Otomatik Portakal İncelemesi - Anthony Burgess
 • Anlatı
 • Kurgu
 • Biçem
 • Atmofer
4.1

Kısaca Görüşüm

Otomatik Portakal, klasikleşmiş bir distopya romanıdır. Roman, şiddet ve insan doğası gibi önemli temaları ele alarak okuyucuyu derin düşünmeye sevk eder. Burgess’in kendine özgü dili ve yarattığı karanlık atmosfer, romanı benzersiz kılar.

Yorum Yaz