Kurtlarla Koşan Kadınlar İncelemesi – Clarissa Pinkola Estes

Kurtarla Koşan Kadınlar’ın incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Meksika asıllı olup Macar bir ailede büyüyen ve hem bir psikiyatr hem de masal derleyicisi olan Clarissa Pinkola Estes’in Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını inceleyecek, Kurtlarla Koşan Kadınlar alıntılar bölümüyle kitaptan pasajlara yer vereceğiz.

Kitap Hakkında Bilgiler

Çevirmen: Hakan Atalay
ISBN: 9789755393636
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 544
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21.5 cm

Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın Konusu Nedir?

Kurtlarla Koşan Kadınlar konusu itibariyle alt başlığından da anlaşılacağı üzere kadın psikolojisini mit, masal ve öykülere dayandırarak inceleyen bir kitap. Feminist bakış açısıyla kaleme alınan kitap genç, yaşlı her yaştaki kadın için yaratmak, güçlü olmak ve hissetmek adına önemli yöntemler önermekte.

Clarissa Pinkola Estes Kimdir?

Clarissa Pinkola Estes, 27 Ocak 1945’te ABD’nin Kızılderililerin yurdu anlamına gelen Indiana eyaletinde dünyaya gelir. Meksika asıllı ailesinin ülkeden sınır dışı edilmesiyle 5 yaşındayken Macar bir aileye evlatlık verilir. Çocukluk yıllarından itibaren içinde bulunduğu, büyüyüp yetiştiği bu bölge Doğu Avrupa kökenli mültecilerin yaşadığı bir bölgedir. Çok kültürlü bir bölgede yetişmesi Clarissa’ya farklı diller öğrenme ve bu dillerin masallarına hakim olma becerisi katmıştır.

Bugüne kadarki tüm çalışmalarında küçükken yaşadığı ailevi ve sosyal travmalarının etkisi görülmektedir. Fakat o bu travmaları, yaraları acı çekmek için değil güç almak için kullanır. Tüm kadınlara da bu görüyü öğretmeyi kendine amaç edinir.

Jung Enstitüsünün Şikago yerleşkesinden bir görüntü.

Jung Enstitüsünün Şikago yerleşkesinden bir görüntü.

1981 yılında Union Enstitüsünü etnoklinik alanındaki doktora derecesiyle bitiren Clarissa, Uluslararası Psikanalitik Kurumu tarafından Jungcu Psikanalizm Diplomatı seçilir ve bir dönem  Jung Eğitim ve Araştırma Merkezinin başkanlığını da üstlenir. Hem bilimsel hem de edebi çalışmalara sahiptir.

Clarissa Pinkola Estes'in gençlik yıllarından bir fotoğraf.

Clarissa Pinkola Estes’in gençlik yıllarından bir fotoğraf.

Latin geleneğinde “Cantadora” olarak adlandırılan eski masal ve öykü derleyicisi Clarissa, şu anda 75 yaşında, evli ve üç çocuk sahibidir. 30 yılı aşkın bir süredir öğrencileriyle ve hastalarıyla ilgilenmektedir.

Bu yazımızda inceleyeceğimiz Kurtlarla Koşan Kadınlar konusunu Meksika ve Macar kökenli masallardaki motiflerin karşılaştırmalı bir sunum ve birleşiminden almıştır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar Konusu

Clarissa Pinkola Estes, 1971 yılında başladığı Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı yirmi yılı aşkın bir süre sonunda tamamlamıştır. Vahşi kadın olarak anlattığı doğallık, masallarla büyüyen bu kadının hayatının her yerindedir.

Büyük küpeler, büyük çiçekli şapkalar, uzun etekler ve şallarla kuşanıp kendini iyi hissettirebilen, köklerine ve geleneklerine bağlı ama aynı zamanda özgür bir kadındır. Sevgi dolu, şefkatli ve iç görülü olmanın yanına erkeklere atfedilen özellikleri de koyabilmeyi başarabilen, duygusunu ve aklını, his ve enerjisini doğru yerlerde kullanabilen bilge bir kadındır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar özetle “Nasıl Kadın Olunur?” sorusuna verilen uzunca bir cevaptır. Başlarda bilimsel olmadığı gerekçesiyle 40 yayımevi tarafından reddedilirken bugün 37 dile çevrilen bir şaheser konumundadır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar Özet

Clarissa Pinkola Estes’in “tüm sevdiklerime ve hala kayıp olanlara” ithafıyla yayımlanan Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabı 16 bölüm ve 542 sayfadan oluşmaktadır. Bu bölümlerden her birinde bir masal ve masallardan yola çıkılarak “vahşi kadın” arketipi hakkında incelemelerin yapıldığı alt başlıklar yer almaktadır. Clarissa, çeşitli mit, masal ve öykülerden yola çıkarak çok eski zamanlardan bu yana kadınların sosyal hayattaki, iş hayatındaki, aile hayatındaki, cinsel hayattaki, anne olarak, çocuk olarak, ilham kaynağı olarak, yaratıcı güç olarak, sanatçı olarak değişimini, aslında ne olması gerektiğini ve ne olmaması gerektiğini anlatmaya çalışmaktadır.

Kadınlara, tutkularını, güçlerini, yeteneklerini, gerçek evlerini, yaralarını, ayağa kalkışlarını, çocukluklarını, cinselliklerini, doğallıklarını ve özgürlüklerini hatırlatmaya çalışır. Kadınlar kendilerini keşfetmeli, iç dünyalarını görmezden gelmemeli ve kendilerine değer vermelidir. Eril güç ve sorumluluklar altında ezilmemeli, fedakarlıklar uğruna kendi benliklerini kaybetmemelidir. Clarissa’ya göre vahşi doğa insanı büyük ölçüde bütünler.

Kurtarla Koşan Kadınlar Sanat Çalışması (kaynak)

Kurtarla Koşan Kadınlar Sanat Çalışması (kaynak)

Tüm vahşi hayvanların dişisi gibi, kadınların da sezgileri vardır. Kadınların içgüdüsü ile bağı koptuğunda dişil imgelerle güçler tam olarak gelişemez. Clarissa bu durumu, bir kadının temel kaynağından yoksun kaldığı zaman yüksüzleşerek içinin boşalması şeklinde ifade eder. Tam tersi durumda ise “Sezgiye sahip çıktığımızda, yıldızlı göğe benzeriz: Dünyaya binlerce göz aracılığıyla bakarız.

Dişil enerji ve sezgi doğuştan gelebileceği gibi sonradan da öğrenilebilir. Bunun için kadının çevresinde iyi bir örneğin yani iyi bir annenin olması önemlidir. Avcılardan ve av olmaktan korunabilmek, tehlikeyi önceden sezip kaçabilmek, doğru olanı seçebilmek, kaybolduğumuzda evimizi geri bulabilmek, doğru eşi ve doğru işi seçebilmek, sevebilmek ve sevilebilmek gibi hayati meseleler kadınlığa, anneye, sezgiye, deneyime ve doğayı iyi bilmeye bağlıdır. Yazar tüm bunları, derlediği mit, masal ve öykülerin içinden detaylarıyla anlatmaktadır:

“Hem safdil kadın, hem de içgüdüleri zedelenmiş kadın için tedavi aynıdır: Sezgilerinizi, içsel sesinizi dinleme alıştırması yapın; sorular sorun; merak edin; gördüklerinize bakın; duyduklarınıza kulak verin; sonra da doğru bildiğiniz şeye göre davranın. Bu içgüdüsel güçler ruhunuza doğuştan kazınmıştır.”

Kurtlarla Koşan Kadınlar özetinin dışında Clarissa’nın kadınlara önerilerinden kısaca bahsetmek yararlı olacaktır. Clarissa kadınların dişil enerjilerini, sevgi ve şefkatlerini hiç kaybetmemesi gerektiğini savunur. Kendisi de tam olarak böyle bir kadındır. Ona göre her kadının mutlaka bir tutkusu vardır ve tutkusunu bulamayan kadın iflah olmaz. Her kadın doğuştan yaratıcıdır. Yaratıcılık hiç kimsenin tekelinde değildir. Biz istesek de istemesek de en büyük yaratıcılık, tutkularımızdan ve acılarımızdan gelir. Clarissa, kendi acılarınızı, yaralarınızı bilin, keşfedin, atalarınızın acılarını, yaralarını araştırın, bilin, çünkü acılar ve travmalar çok büyük bir yaratıcı güçtür, der.

Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan kapağı

Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan kapağı

Ona göre yaralarımız birer kapıdır.

Kitaptaki 19 Masal

Kitap, içinde masal olarak anlatılan on dokuz metin vardır fakat bunların dışında da ders verici ve vahşi kadın arketipine dair motifler barındıran birçok kısa anlatı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, La Loba (Kurt Kadın), La Mariposa (Kelebek Kadın) ve Yabanıl Kadın’dır. Geri kalan on dokuz ana metnin adı ve içeriklerine ilişkin özet bilgilerse sırasıyla şu şekildedir:

 • Dört Haham (Ruhun, ruhsal olanın, sanatın önemi)
 • Mavi Sakal (Safdil kadınlar ve safdil kadınların av olması, koklamanın önemi)
 • Bilge Vasalisa (Gizemleri merak etmek, sormak ve yüzleşmek gibi dokuz önemli ödev)
 • Manawee (Kadınların ikili doğası, ikinin gücü, acımasız olmayı becermek ve içerideki kadın)
 • İskelet Kadın (Sevginin ilk ve son evreleri, sevgili)
 • Çirkin Ördek Yavrusu (Ait olunan yerin bulunması)
 • Yanlış Zigot (Ait olunan doğanın yaratılması)
 • Kırmızı Ayakkabılar (Sekiz tehlikeli tuzak ve zedelenmiş içgüdülerin iyileştirilmesi)
 • Fok Derisi, Ruh Derisi (Evin yolunu bulmak, kendine dönüş)
 • La Llorona (Yaratıcı hayatın beslenmesi)
 • Küçük Kibritçi Kız (Yaratıcı hayatın beslenmesi)
 • Üç Altın Saç (Yaratıcı hayatın beslenmesi)
 • Baubo (Kutsal bir cinselliğin yeniden ele geçirilmesi)
 • Çakal Dick (Kutsal bir cinselliğin yeniden ele geçirilmesi)
 • Bir Ruanda Gezisi (Kutsal bir cinselliğin yeniden ele geçirilmesi)
 • Hilal Ayısı (Öğretmen olarak öfke ve haklı öfke, öfkenin ve bağışlamanın sınırları)
 • Kurumuş Ağaçlar (Zedelenmiş içgüdü ve öfke, bağışlamanın dört evresi)
 • Altın Saçlı Kadın (Öldüren sırlar, ölü bölge, yara izi klanına üyelik)
 • Elsiz Kız (Alt dünyada sevgiyi bulmak, ruhun hırpalanması, vahşi kadının dünyası)

Kurtlarla Koşan Kadınlar Alıntıları

Sayfa 35

“Hemen söyleyeyim, vahşi Benliğin kapısına açılan kapılar az, ama değerlidir. Derin bir yara iziniz varsa, o bir kapıdır; eski, çok eski bir öykünüz varsa, o da bir kapıdır. Gökyüzünü ve suyu tahammül edemeyecek kadar çok seviyorsanız, o bir kapıdır. Daha derin bir hayatı, eksiksiz bir hayatı, makul bir hayatı özlüyorsanız, o da bir kapıdır.”

Sayfa 49

“Eğer kadın, bu gençken yaşlı, yaşlıyken genç olma yeteneğine güvenirse, sırada ne olduğunu her zaman bilecektir.”

Sayfa 97

“Kadının yaşı ne olursa olsun, erginleşmenin yeniden kabul edilmesi ya da yeniden izlenmesi, derin sezgilere yeniden işlerlik kazandırır.”

 Sayfa 111

“İnsanın, kaçmadan kendi tanrısallığıyla buluşması, kendi kafasına göre vahşi doğayla iç içe bir hayat yaşaması anlamına gelir. Öğrenebilmek, bildiklerimize katlanabilmek anlamına gelir. Dayanmak ve yaşamak anlamına gelir.”

 Sayfa 205

“Kadın eğer kendi kendine oturup yüreğine bakabilseydi, orada, yetenek, hüner ve sınırlamalarının saygıyla kabullenilmesine duyulan gereksinimi görürdü.”

 Sayfa 206

“Hayır, neyseniz o olmanız ve diğer yaratıkları da neyseler o olmaya bırakmanız daha iyi, zarif ve daha yürekten bir davranıştır.”

 Sayfa 208

“Kişinin istediği şeyleri araması asla bir hata değildir. Asla.”

 Sayfa 304

“Bir kadının depresyonlarının, can sıkıntılarının ve sayıklamalı kafa karışıklıklarının çoğu; yeniliğin, şevkin ve yaratıcılığın kısıtlandığı ya da yasaklandığı son derece sınırlı bir ruhsal yaşamdan kaynaklanır.”

Clarissa Pinkola Estes Kitapları

Yazarın Deezer üzerinden İspanyolca podcastlerine erişmek olanaklı. Bilimsel araştırmaları dışında da aslında altı kitabı var ancak dilimize çevrilenleri aşağıdaki gibi:

 1. Kurtlarla Koşan Kadınlar
 2. Kalpten Gelen Armağan
 3. Güçlü Kadını Serbest Bırakın

Kaynaklar

https://www.deezer.com/en/show/1789252

https://en.wikipedia.org/wiki/Clarissa_Pinkola_Est%C3%A9s

https://funnilecom.files.wordpress.com/2021

Kurtlarla Koşan Kadınlar İncelemesi - Clarissa Pinkola Estes
 • Anlatı
 • Kurgu
 • Biçem
 • Atmofer
3.9

Kısaca Görüşüm

Kadın olmak düşüncesiyle uğraşanların okuması gereken mitlere, masallara ve efsanelere dayalı, yol gösterici bir kitap.

Yorum Yaz